DRUGA LICYTACJA NIERUCHOMOŚCI RAWICZ FOLWARK UL. MIODOWA 55 ZABUDOWANIA MIESZKANIOWO-USŁUGOWE

OBWIESZCZENIE O LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Rawiczu Mikołaj Kobus podaje do publicznej wiadomości,
że w dniu 18-12-2024 r. o godz. 10:15
w budynku Sądu Rejonowego w Rawiczu mającego siedzibę pod adresem ul. Ignacego Buszy 1, 63-900 Rawicz w sali nr 106,

odbędzie się druga licytacja nieruchomości zabudowanej stanowiącej:
prawo własności do nieruchomości -działka o nr 596 o identyfikatorze 302205_5.0003.596, obręb ew. 0003, FOLWARK, stanowiąca B- tereny mieszkaniowe o łącznej pow. 0,5272 ha. położonej pod adresem: 63-900 Rawicz, Miodowa 55, Folwark, dla której Sąd Rejonowy w Rawiczu IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze PO1R/00039187/1;

Opis nieruchomości:
Wg oświadczenia z dnia oględzin działka nr 596 została zagospodarowana w części 2/3 na cele mieszkaniowe, a w części 1/3 na cele inne. Zabudowę stanowią budynek mieszkalny jednorodzinny (o pow. użytkowej 244,50m2), budynek biurowy (pow. użytkowa 88,80m2), budynek magazynowo-garażowy z częścią socjalną (pow. użytkowa 210m2), budynek garażu (pow. użytkowa 44,99m2). Nieruchomość w całości ogrodzona, urządzone dojścia do budynków i podjazdy do garażu. Nieruchomość wyposażona w media: wodociąg, energia elektryczna, kanalizacja sanitarna do przydomowej oczyszczalni ścieków, c.o. indywidualne. Dostęp do drogi publicznej o nawierzchni gruntowej.
Nieruchomość jest wynajmowana na rzecz podmiotów gospodarczych, jednakże z uwagi na jednomiesięczny termin wypowiedzenia wskazany w umowie stwierdzono, iż umowy najmu nie wpływają na wysokość sumy oszacowania oraz cen wywołania w zakresie warunków licytacyjnych. Zatem zastosowanie znajdzie przepis art. Art. 1002 kpc. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. W przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy nieruchomości zawarta była na czas oznaczony dłuższy niż dwa lata, nabywca może wypowiedzieć tę umowę, w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, o ile umowa nie przewiduje terminu krótszego, chociażby umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana.
Przeznaczenie nieruchomości:
Teren, na którym znajduje się nieruchomość nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Obecnie na tym terenie obowiązuje Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Rawicz z dnia 28 listopada 2018r., zmieniająca Studium przyjęte Uchwałą nr XXVI/265/16 Rady Miejskiej Gminy Rawicz z dnia 11 lipca 2016r. Zgodnie z ww. uchwałą działka nr ew. 596 znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej-symbol MN.

Suma oszacowania wynosi 1 963 623,00zł,
zaś cena wywołania jest równa dwie trzecie sumy oszacowania i wynosi 1 309 082,00 zł.

Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 196 362,30 zł najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmia powinna być złożona w gotówce w kancelarii komornika albo na rachunek bankowy komornika:
PKO BP SA O/Rawicz 46 10203121 0000 6602 0018 4853
(wpływ rękojmi na rachunek bankowy kancelarii winien nastąpić najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg).

W ciągu dwóch ostatnich tygodni przed licytacją wolno oglądać lokal w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 15.00. W Sądzie Rejonowym w Rawiczu można przeglądać protokół opisu i oszacowania (należy powołać się na sygnaturę akt sądowych: I Co 491/18).
Za datę złożenia rękojmi przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego komornika.

Rękojmia może być również złożona w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi.

Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.

Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do przeprowadzenia licytacji i przybicia na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję. Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Zgodnie z art. 976 § 1 kpc, w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.

Komornik Sądowy

Mikołaj Kobus

pouczenie:
Prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę. Orzeczenie to wywołuje takie same skutki prawne jak czynność prawna wymieniona w art. 1 ust.1 pkt.1 lit.a Ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Za datę dokonania czynności cywilnoprawnej należy zatem przyjąć datę uprawomocnienia się postanowienia przysądzającego własność nieruchomości.

Zgodnie z Art. 767 kpc. § 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Skargę rozpoznaje sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika. § 11. Skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług. § 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. § 3. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. § 3-1. Skarga może być wniesiona na urzędowym formularzu. § 4. Skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana. § 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Oplata od skargi wynosi 50,00zł.

Cena wywołania: 1309082,00 zł
Data licytacji: 2024-12-18